Obezitenin toplumun her kesiminde yaygınlaşması bu durumun çözümünü arayan insanları çeşitli yöntemleri denemeye itmekte fakat maalesef genelde olumlu sonuç alınamamaktadır. Gerek diyet gerekse spor faaliyetlerinin sürdürülebilir olamaması kişileri oldukça zorlamaktadır. Mide Küçültme Ameliyatı ve Baypas Farkları nedir?

Özellikle vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan morbid obez bireylerin kalıcı kilo verimi sağlamaları oldukça zordur. Bu nedenle obezite cerrahisi kalıcı kilo verimi açısından en iyi seçenek gibi gözükmektedir.

Bu noktada obezite cerrahisi olmaya karar verip biraz araştırma yapıldığında çeşitli ameliyat seçeneklerinin varlığı hastaların kafasını karıştırabilmektedir. Mide Küçültme Ameliyatı ve Baypas Farkları sıkça sorulmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı ve Baypas Farkları Nedir?

Obezitenin cerrahi tedavisi aslında elli yılı aşkın süredir uygulanmaktadır ve bu süreçte birçok cerrahi yöntem geliştirilmiştir. Bu cerrahi yöntemler arasında mide küçültme ameliyatı ve gastrik baypas en sık tercih edilen yöntemlerdir.

Peki Mide Küçültme Ameliyatı ve Baypas Farkları Nelerdir ? Gastrik baypas ve mide küçültme

Mide Küçültme Ameliyatı ve Baypas Farkları

Mide Küçültme Ameliyatı ve Baypas Farkları

ameliyatlarından hangisi tercih edilmelidir ?

Öncelikle bu konuda karar aşamasında konunun uzmanı olan bir hekimle yüz yüze görüşerek karar verilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Bunun yanında her iki ameliyat yönteminin diğerine üstünlük sağladığı durumlar söz konusu olabilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı midenin yaklaşık yüzde 80’inin boylu boyunca ayrılarak küçültülmesi esasına dayanır. Barsakların pozisyonu değiştirilmez ve ağız yoluyla alınan besinlerin emilimi etkilenmez.

Gastrik bypass ameliyatında ise midenin en üst bölümünde yaklaşık 60 cc’ lik bir kese oluşturulur. Oluşturulan bu mide kesesi ile ince barsaklar, ince barsağın en çok emilim yapan ilk kısmı atlanacak şekilde getirilip birleştirilir. Böylelikle hem küçük bir mide poşu sağlanır hemde ağız yoluyla alınan besinlerin emilimi azaltılır.

Mide küçültme ameliyatı ve baypas farkları arasında en büyüğü mide küçültme ameliyatında emilimin bozulmamasıdır. Bu nedenle gastrik baypas olan hastalarda vitamin ve mineral eksiklikleri görülebildiğinden ömür boyu destekleyici ilaç kullanmak zorunda kalabilmektedir. Mide küçültme ameliyatında ise bu durum söz konusu değildir. Yalnızca yetersiz besin tüketimi halinde zaman zaman vitamin ve mineral desteği gerekebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı ve baypas farkları arasında bir diğeri gastrik baypas ameliyatında birden fazla anastomoz yani birleştirme işlemi yapıldığından komplikasyon oranı mide küçültme ameliyatına nazaran daha yüksektir. Ayrıca yapılan çalışmalarda kilo verimi açısından iki yöntem arasında anlamlı fark yoktur. Her ne kadar diyabet kontrolünde gastrik baypas bir adım önde olsa da mide küçültme tedavisi ile diyabet ve hipertansiyon kontrolü sağlanabilmektedir.

Bir diğer fark gastrik baypas sonrası kilo alınması halinde yeni bir ameliyat yapma şansı hemen hemen ortadan kalkmaktadır. Mide küçültme ameliyatından sonra kilo alınması halinde ise omega baypas gibi ikinci operasyonlar kolaylıkla yapılabilir.

Bu nedenle son dönemde sleeve gastrektomi yani mide küçültme ameliyatı baypasa nazaran ilk basamak tedavi olarak daha sık tercih edilmektedir.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite ve Metabolik Cerrahi

İletişim: 0532 013 7577

Mide Küçültme Ameliyatı ve Bypass Farkları 

 

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]