Zayıflama amacıyla ameliyat olmaya karar verirken, en sık merak edilen konuların başında Mide Küçültme Ameliyatı (tüp mide ameliyatı) İçin Süreç Nasıl İşler ve Kimler Ameliyat Olabilir? Sürecin nasıl işlediği ve kimlerin bu ameliyatı olabileceği konusu yazımızda yer almaktadır.

Mide küçültme ameliyatı her ölçüdeki insanın yaptırabileceği bir ameliyat değildir ve hastaların bazı kriterleri taşıması gerekmektedir. Bunların başında BMI denilen bir hesaplama gelir. BMI hesaplanması ağırlığın iki kez boy ölçüsüne bölünmesi bulunur.

BMI Nasıl Hesaplanır?

Örneğin 1.58 boyunda ve 91 kilogram ağırlığında bir kişiyi ele alalım. Bu kişinin BMI değeri

91/1.58 = 57.59

57.59/1.58 = 36.4 olarak hesaplanır.

Bu değer mide küçültme ameliyatı için yeterlidir. Fakat bu değer 30 ve altında yer alsa idi ameliyat olmak imkansız hale gelirdi.

BMI değeri yeterli bir kişi ameliyat kararı alındıktan sonra öncelikle ameliyat tarihi almalıdır. Sonrasında ameliyattan önce hastanın kardiyoloji muayenesi ve kan tahlilleri yapılır. Eğer tüm şartlar uygunsa hasta ameliyata alınabilir.

Biz kliniğimizde özellikle yurtdışından gelen hastalarımız için bu süreçleri kliniğimiz bünyesinde yapmaktayız. Bu sayede hastalar ameliyattan bir gün önce gelerek kolaylıkla ameliyata hazırlanmakta ve güven içinde operasyona alınmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı (tüp mide ameliyatı) İçin Süreç Nasıl İşler ve Kimler Ameliyat Olabilir? Aşamaları Nelerdir?

Hastalar ameliyattan 3-5 gün önce diyetisyenimizin hazırladığı sıvı diyetine alınmakta bu sayede cerrahi açıdan ameliyat konforu artırılmaktadır. Gündüz tetkikleri yapılan hastalar gece hastanede özel odada refakatçisi ile konaklamakta bu sayede ekstra Hotel masrafından kurtulmaktadır. Yine ameliyat öncesi yapılan kan sulandırıcı iğne hastanede uygulanmaktadır.

Ertesi gün ameliyata alınan hasta ameliyat günü dahil üç gece daha hastanede kalmaktadır. Ameliyatın ertesi günü kaçak testi yapılmakta, sonrasında hastalara ağızdan besleme başlanmaktadır.

Hastane yatış sürecinde Diyetisyenlerimiz tarafından beslenme eğitimi verilmekte ve hastaların evde nasıl bir beslenme süreci geçireceği konusunda bilgi sahibi olmaları sağlanmaktadır. Yine hastalara günlük öğünleri içeren klavuz verilmektedir.

Ameliyat sonrası taburcu olan tüm hastalar güven içinde uçak yolculuğu yapabilmektedir. Evinde dönen hastalar özellikle ilk ay haftalık olarak diyetisyenlerimiz tarafından aranır. Sonrasında aylık takibe alınır ve uzun yıllar boyunca takipte kalınır.

Ameliyattan sonraki 1-3-6-9-12. aylarda kontrol kan tahlilleri yapılarak tarafımıza iletilir. Bu sayede vitamin ve mineral eksikliklerinden kaçınılır. Bunun yanında kontrol için tekrar gelmeye gerek kalmaz.

Zayıflama bir süreç işidir.  Bu sürecin her aşamasında hasta ve ameliyat ekibi iletişimde olmalıdır. Mide küçültme ameliyatı doğru doktor, doğru merkez, doğru malzeme ve doğru hasta varlığında mükemmel sonuçlar verir…

Op.Dr.Tufan Ergenç

Mide Küçültme Ameliyatı İçin Süreç Nasıl İşler ve Kimler Ameliyat Olabilir

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]