Mide küçültme ameliyatı tehlikeli mi sorusu yüksek kilodaki insanların kafasındaki en büyük soru işareti olmakla birlikte, obezitenin tehlikelerinin ne kadar farkındayız hiç düşündünüz mü? Vücudu yavaş ve sinsice saran yağ yükünün zararları gün yüzüne çoktan çıktı aslında.

Obezite tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de giderek artmakta ve giderek toplum sağlığını daha ciddi şekilde tehdit etmekte. Buna rağmen obeziteden kurtulmak isteyen kişiler obezite ameliyatına korkarak bakmaktadırlar. Mide küçültme ameliyatı dendiğinde ilk akla gelen soru ”mide küçültme ameliyatı tehlikeli mi? ” sorusu olmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Tehlikeli Mi? Tehlikeleri Nedir?

Büyük küçük her ameliyat belirli riskler taşır. Bu risklerin gerçekleşmesi ameliyat sonrası hastanın yaşamını ve yaşam kalitesini etkiler. Doğru cevapları almak için doğru sorular sormak gerekir. Dolayısıyla mide küçültme ameliyatı tehlikeli mi dendiğinde bu soruya ilk akla gelen cevap kuşkusuz evet olacaktır fakat burada eksik bir yaklaşım söz konusudur. Çünkü esasında her ameliyat tehlikelidir ve tehlikesi olmayan ameliyat yok gibidir. Bu durumda hayatı obezite nedeniyle pek çok anlamda sıkıntıya girmiş insanların yaşamında obeziteye bağlı tehlikeleri yok mu saymalıyız?

Evet obezite ameliyatı belli riskler taşır, ancak ameliyatın getirdiği riskler ameliyat öncesinde, ameliyat sırasında ve sonrasında alınacak önlemlerle minimuma indirilebilir hatta tamamen önlenebilir.

Bu yöntemlerden hemen bir bakışta bahsetmek gerekirse;

 • Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde hastanın doktor tarafından istenen tetkikleri eksiksiz olarak yaptırarak ameliyata engel bir durumun olup
  mide küçültme ameliyatı tehlikeli mi

  mide küçültme ameliyatı tehlikeli mi

  olmadığının ortaya konması,

 • Ameliyat esnasında hastanın ameliyat süresince hareketsiz kalmasına bağlı emboli riskini engelleyecek ilaç ve cihazların kullanılması,
 • Profesyonel ellerle yapılan bir operasyon,
 • Ameliyat sonrasında kaçak ve diğer komplikasyonlar geçirme ihtimali nedeniyle hastanın yakın takibi

şeklinde sıralayabiliriz.

Mide küçültme ameliyatı yapan doktorun sahip olduğu deneyim ameliyat esnasında ve sonrasında karşılaşılabilecek olumsuz durumlarla başa çıkmasında oldukça etkilidir.

Sonuç olarak;

SORU: Mide küçültme ameliyatı tehlikeli mi 

CEVAP: Nasıl her tehlikeli iş önlemi alındıktan sonra güvenli olarak yapılabiliyorsa mide küçültme ameliyatı da gerekli önlemler alındığında ve güvenli ellerde minimum riskle yapılabilir.

Bu ameliyatta güven, deneyim ve doğru yöntem ameliyatı tehlikeli olmaktan uzaklaştırır ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlar.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 0532 0137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]