Obezite cerrahisi sonrası yaşanan süreç hakkında bir çok soru ile karşılaşıyoruz. Bunlardan biri de Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı? veya cerrahi yöntemlerin uzun dönem sonuçları nasıldır? şeklinde olmaktadır.

Son yıllarda obezite cerrahisi obezite tedavisi için çok daha sık olarak uygulanmaktadır. Tüp mide olarak da bilinen mide küçültme ameliyatı sonrası geride yaklaşık 30-50 cc hacimli küçük bir mide kalmaktadır. Düşük hacimli bu mide sayesinde çok az miktarda besin tüketilse bile erken doyma hissi oluşmaktadır. Böylelikle kalori alımı kısıtlanmakta ve hastalar hızla kilo vermektedirler.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Mide küçültme operasyonu dolayısı ile obezite cerrahisi obez kişiler için hayata yeni bir başlangıç yapmak adına bir şans olarak kabul edilebilir. Gerçekten de özellike vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan morbid obez hastalarda, kilo verdirici etkin spor yada diyet yaparak zayıflamak pek mümkün olmamaktadır.

Peki mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı ?

Mide küçültme ameliyatı geçiren bir hastanın etkin kilo verim süreci bir buçuk yıl kadar sürmektedir. Bu süreçte kişinin fazla kilolarının yaklaşık yarısını yada ameliyat öncesi kilosunun yüzde otuzunu kaybetmesi beklenir. Böyle bir kilo verimini sağlayan hastanın operasyonu başarılı bir operasyon olarak kabul edilebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı? Neler Yapmak Gerekir?

Tabiki belirtilen bu oranlar önceki kilo verme denemelerinin sıklığı yada metabolizma hızının farklı olması gibi etkenler nedeniyle kişiden kişiye değişebilmektedir. Burada esas olan kritik birkaç püf noktadan bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı? sorusunun yanıtı aslında burada gizlidir.

Mideyi kalın duvarlı bir balon gibi hayal edebilirsiniz. Yani mide genişleyebilen bir organdır. Mide operasyondan sonraki yıllar içinde eski hali kadar olmasa da bir miktar genişler. Zaten bu istenilen bir durumdur. Çünkü sürekli kilo verimi yaşamla bağdaşmaz ve mide zaman içinde genişlemeden hep dar olarak kalsaydı mide küçültme ameliyatı insanlara uygulanamazdı. Peki gerçekten mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı?

Kilo verimi yaşanırken yeniden eski kilolu günlere dönmemek için beslenme şekli ve yaşam stilinin değiştirilmesi gerekir.

Bazı hastalar kilo verim sürecinin rahatlığı içinde rehavete kapılmakta ve operasyonun sağladığı avantajı iyi kullanamaktadır. Spor ve diyet yapmama gerek yok nasıl olsa kilo veriyorum düşüncesine kapılan bazı hastalar, aslında çok daha iyi kilo verme imkanı varken bu düşünceyle hareket edip beslenme alışkanlıklarını değiştirmemektedir. Obezite cerrahisi sonrası egzersiz hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Standartlara uygun olarak küçültülmüş bir mide, operasyondan birkaç yıl sonra bile opere olmamış bir mideden çok daha küçüktür. Kilo verme sürecinde zaman zaman kilo veriminin yavaşlaması olağan bir durumdur. Fakat operasyondan sonra yeniden kilo almaya başladıysanız beslenme alışkanlıklarında bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bu noktada yeme alışkanlıklarınızı sorgulamalı ve hatalarınızı gözden geçirmelisiniz.

Evet mide küçültme ameliyatı morbid obezite tedavisinde hastalar için bir şanstır ve bu şansı iyi değerlendirmek gerekir. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı? sorusunun cevabı tamamen operasyon sonrası döneme uyumla ilgilidir.

Sağlıkla kalın ..

 

Op.Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

 

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]