Mide küçültme ameliyatı sonrası cinsellik nasıldır? Obezite cerrahisi bir çok önemli hastalığın riskini azalttığı gibi kişilere sosyal ve psikolojik açıdan faydalar sağlar. Bunlardan biri de cinsel yaşamda meydana gelen olumlu değişikliklerdir. Obezite nedeniyle kişinin kendisinde ve partneri arasında cinsel açıdan pek çok problem yaşanabilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası cinsellik

Vücut hacmi arttıkça çiftler arasında fiziksel olarak cinsel birleşme güçleşir. Ayrıca dış görünüşünden rahatsız olup kendini beğenilmeyen ve baştan çıkarıcı olmayan olarak gören obezlerde cinsel isteksizlik ve zevk alamama duygusu oluşabilmekte psikolojik olarak yetersiz tatmin yaşanabilmektedir.

Obez erkeklerde erken boşalma ve azalmış cinsel isteğe bağlı ereksiyon problemleri en sık rastlanan durumlardır. Fazla kilo ve aşırı yağlanma sebebiyle oluşan kalp rahatsızlıkları, uyku apnesi gibi sorunlar cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Yine obezite nedeniyle yağ dokusuna gömülen cinsel organ erkek cinste yetersizlik hissine neden olarak cinsel arzu ve ereksiyonu baskılayabilir.

Kadınlarda ise azalmış cinsel istek cinsel ağrı ve cinsellikten zevk alamama obezite ile ilişkili en sık rastlanan problemlerdir. Özellikle partneri normal kilolu olan kadın cinsiyette kendisine duyulan cinsel arzunun azalacağı endişesi hakimdir. Bu durum bazen büyük bir sorun haline gelip maalesef aldatma ve boşanma ile sonuçlanabilmektedir.

Vücut kitle indeksi yani obezitenin derecesi ile cinsel işlev bozuklukları arasında yapılmış pek çok bilimsel çalışma mevcuttur. Obezite ile cinsel işlev bozuklukların ilişkisi karmaşıktır ve araştırılmaya devam edilmektedir. Fakat Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsellik olumlu etkilenir.

Aslında obez olmak tek başına cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olmaz. Fazla kilolu bir çok kişi tabi ki sorunsuz bir cinsel yaşama sahip olabilir. Bu bireyin kendi bedenini nasıl gördüğü ve partnerinin kendisine yaklaşımı ile doğru orantılıdır. Yani genç ve henüz organlarında obeziteye bağlı değişiklikler oluşmamış bireylerde cinsel yaşam etkilenmez.

Fakat ileri yaşta ve diyabetik kişilerde cinsel işlev bozukluklarına sık rastlanır. Ayrıca depresyon ve anksiyete cinsel fonksiyon bozukluklarına katkıda bulunur. Diyabet yada metabolik sendrom gibi vücutta yağ dolaşımının fazla olduğu durumlarda damar fonksiyon bozukluğu ve atheroskleroz gelişir. Genital organlarda oluşan damar bozukluğu ve yetersiz doku oksijenlenmesi yapısal ve fonksiyonel bozukluklara neden olabilmektedir.

Obezite cerrahisi ve mide küçültme ameliyatı sonrası yağ miktarı ve insülin drencinin azalması ile vücut fonksiyonları hızla normale döner. Fiziksel görünümde olduğu kadar organ hasarı ve psikolojide de olumlu değişiklikler meydana gelir. Kişinin özgüveni artar ve daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşur.

Mide küçültme ameliyatı sonrası cinsellik etkilenir mi şeklindeki sorulara verilecek en iyi cevap ise bu operasyonun cinsel aktivite ve üreme sağlığını tamamen düzelttiği şeklinde olmaktadır. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsellik oldukça olumlu etkilenmektedir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]