Hastalarımız tarafından sıkça sorulan sorulardan biri de mide küçültme ameliyatı kaç saat sürer şeklinde olmaktadır. Aslında bu sorunun cevabı karar verme sürecinde en önemli parametrelerden biri olan cerrahi tecrübe ile bire bir bağlantılıdır. Mide küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Obez bir birey olarak hayata devam etmenin zorlukları aşikardır. Her ne kadar bu şekilde yaşamak oldukça zor olsa da ameliyat olmaya karar vermek bir o kadar güç olmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı diğer adıyla tüp mide ameliyatı günümüzde obezitenin cerrahi tedavisinde en sık tercih edilen yöntem olarak öne çıkmaktadır. Mide küçültme ameliyatları tüm diğer ameliyatlarda olduğu gibi uzman bir ekiple, doğru koşullarda ve doğru teknikle yapılmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı kaç saat sürer? Neler Yapılır?

Laporoskopik yani kapalı yöntemle yapılan mide küçültme ameliyatı açık cerrahinin hastalara getirdiği riskleri minumuma indirir.

Mide küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Mide küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Bu ameliyatın herhangi bir komplikasyona sebep olmaması için makul sürelerde tamamlanması önemlidir. Çünkü ameliyat süresinin uzaması birçok riski beraberinde getirir.

Mide küçültme ameliyatı kaç saat sürer sorusunu cevaplamak bu nedenle önemlidir.

Obez kişilerde anestezi ve anesteziye bağlı komplikasyon izlenme oranı daha yüksektir. Ameliyat esnasında anestezi için uygulanan ilaç dozları hastanın kilosuna göre özel olarak ayarlanır ve anestezi işlemleri normal kilolu insanlara nazaran daha özellikli olmaktadır.

Aslında anestezi süresinin kısa tutulması tüm operasyonlar için önemlidir, aynı şekilde obezite cerrahisi gibi zor bir operasyonun süresi de mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır.

Operasyon süresinin uzaması hastada en çok emboli riskini arttırır. Bunun yanında ameliyat öncesi  uygulanan kan sulandırıcı iğneler ve ameliyat esnasında emboli riskine karşı bacaklara takılan özel aparatlar kan akımının kolaylıkla devamını sağlar. Alınan bu önlemler, ameliyatın herhangi bir nedenle uzaması ihtimaline karşı emboli riski azaltmış olur.

Normalde mide küçültme işlemi sırasında, midenin çıkan parçasını ayırma işlemi en geç 30 dakika gibi bir sürede tamamlanmalıdır. Birçok merkezde ameliyatı uygulayan cerrahlar operasyonu bu noktada sonlandırır. Ancak mide küçültme işlemi sonrası kaçak riskini azaltmak için kesi hattı kendi üzerine katlanarak dikilmeli, ikinci bir güvenlik hattı oluşturulmalıdır.

Ameliyatı çok daha güvenli hale getiren bu güvenlik dikişi işlemi yüksek tecrübe gerektirir. Bu işlemle beraber ortalama olarak toplam ameliyat süresi 60 dakika kadar olur. Süre 30 dakika kadar uzasa da kaçak gibi hasta açısından hayati önem taşıyan bir riski minimuma indirilmiş olur.

Bu nedenle ameliyat olacağınız hastane ve hekime karar verirken ameliyatın ne kadar sürede tamamladığından çok hangi tekniğin kullanıldığını sorgulamak çok daha önemlidir. Bu noktada mide küçültme ameliyatı kaç saat sürer diye sormak bir bakıma anlamsızlaşır.

Hayatınızın dönüm noktası olacak bu operasyonun sağlıklı bir şekilde tamamlanması çok daha önemlidir. Obezite cerrahisine odaklanmış deneyimli merkezlerde hem ameliyat süresi kısa olacak hem de ameliyat güvenliği çok daha yüksek olacaktır.

Obezite Cerrahisi veya Mide Küçültme ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi almak ve ücretsiz kitabımızı indirmek için tıklayınız.

Sağlıkla kalın.

Op.Dr. Tufan Ergenç 

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

 

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]