Mide küçültme operasyonu hakkında sıkça merak edilen sorulardan biri de mide küçültme ameliyatı kaç günde iyileşir şeklinde olmaktadır. Gerek ameliyat öncesi hazırlık sürecinin yoğunluğu, gerekse karar verme sürecinde birden fazla soruya yanıt aranmasından dolayı zaman zaman ameliyat olan hastalarımız bile ameliyattan sonraki süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olamamakta ve ameliyat sonrasında mide küçültme ameliyatı kaç günde iyileşir diye sorabilmektedirler. Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Obezite cerrahisi ve mide küçültme ameliyatı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda sıklıkla uygulanmaktadır. Bir çok cerrah ve merkez konuyla yakından ilgilenmeye başlamıştır. Maalesef özellikle bu operasyona yeni başlanan merkezlerde standart olmayan çeşitli yaklaşımlar uygulanmakta ve bu durum ameliyat olmuş hastaların özellikle sosyal medya üzerinde yaptığı yorumlar neticesinde kafa karışıklıklarına yol açmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir? Neler Yapılmalı?

Ben olması tüp mide ameliyatı için gereken standart uygulamayı kısaca özetlemek istiyorum. Ameliyat gecesi dahil üç gece hastanede kalan hasta dördüncü gün taburcu edilir. Amerika birleşik devletlerinde bu süre iki gece olarak uygulanabilmektedir. Bazen biz de yeterli sıvı tüketebilen hastalarımızı ameliyattan sonraki üçüncü gün sabahı taburcu edebiliyoruz. Bugüne kadar obezite cerrahisi uyguladığımız hasatlarda taburculuk sonrası hayatı zorlaştıran ağrı yada bulantı gibi herhangi bir şikayet bildirmemiştir. Peki gerçekten tam olarak mide küçültme ameliyatı kaç günde iyileşir.

Taburcu olan hastanın hızla günlük hayatına dönmesi istenilen bir durumdur. Günlük aktiviteler emboli riskini azaltacaktır. Laparoskopik mide küçültme ameliyatı kapalı yöntem uygulanması nedeniyle hastaların günlük hayata hızla dönebildiği bir operasyondur.

Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarda cilt üzerinde yaklaşık yarım santimetrelik küçük kesiler bulunur ve gizli dikiş olan bu kesiler bir hafta sonra tamamen iyileşir.

Küçültülen mide üzerinde yer alan dikiş hattı ise yaklaşık on günde tamamen iyileşir. Yani hastalar

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir

yaklaşık on gün kadar kaçak riski altındadır. Bu nedenle ilk on gün ağır aktiviteler ve katı beslenme önerilmez.

Ameliyat olan bir hasta eğer kas gücüyle yapılan ağır bir işte çalışmıyorsa bir hafta sonra işbaşı yapabilmektedir.

Sonuç olarak Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir sorusuna cevap olarak yaklaşık on gün içinde tam iyileşme sağlanır şeklinde verilebilir.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir 

 

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]