fbpx

Son yıllarda gelişen teknolojiler ile birlikte kilo vermede yeni tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri de mide botoksudur. Mide botoksu kilo vermek isteyen ancak vermeyen kişilerin endoskopik yöntemle midelerinin belirli noktalarına botoks yapma işlemidir.

Mide botoksu spor ve diyetle kilo veremeyen kişilerin kilo vermesine yardımcı olmak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Hasta genel anestezi ile uyutulup, boğazından endoskopik yöntemle midesinin belirli noktalarına botoks işlemi uygulanır. Bu yöntem midenin kaslarının daha geç kasılmasını ve uzun süre tokluk hissi oluşmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu şekilde kişi daha uzun süre tokluk hissi yaşayarak daha az gıda alımı yapar, iştah azalır ve zayıflar.

Mide botoksu cerrahi bir müdahale değildir. Ortalama 20 dk. süren işlemden sonra 1-2 saat doktor gözetiminde kalınarak taburcu olunabilmektedir. Etkisi yaklaşık 3 gün içerisinde kendisini gösterip 4- 6 aya kadar devam edebilmektedir.  Gerekli koşulları sağlayan herkese uygulanabilmektedir.

Mide botoksu olmak isteyen hastaların,

  • Diyet ve spor yapmış ancak kilo verememiş olması,
  • Vücut kitle indeksinin ortalama 25-35 arası olması ve 40 üzerinde olmaması,
  • Midesinde herhangi bir problemin olmaması ya da tedavi edilmiş olması,
  • Botoksa karşı alerji olmaması gerekmektedir.

Herhangi bir yaş sınırı olmayan bu işlemin hamilelerde uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Mide botoksu ameliyatı öncesinde uygulama için belirli hazırlıklar yapılmaktadır.

Bunlar;

  • Hastaların uygulamaya uygun olup olmadığına karar verebilmek için gerekli tüm muayeneler yapılır. Kan ve idrar tahlili yapılır, ilaç kullanımı, herhangi bir genetik problemi ya da mide sorunu olup olmadığı incelenir ve buna göre karar verilir.
  • Hasta ortalama 2 haftada önce alkol ve sigarayı bırakmalıdır. Eğer bu kadar uzun süre bırakamıyorsa en az 3 gün öncesinden kullanmayı kesmelidir.
  • Mideye işlem yapıldığı için en az 8 saat öncesinde gıda alımı kesilmelidir.

Ameliyatsız ve kolay uygulanan bir yöntem olan mide botoksu yaptıran hastalar ortalama 10 ila 20 kilo arasında kilo verebilmektedir. Bu oran metabolizma hızına, yaşa, spor yapma durumuna vb değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Ancak her yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de istenilen sonucu alabilmek için uygulama sonrasında beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Fast food tüketimi, kalorisi yüksek gıdaların tüketimi kilo vermeyi zorlaştıracak ve başarılı sonuçlar vermeyecektir. Ayrıca aşırı kahve, asitli ve baharatlı gıdaların da tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.  Bu yüzden diyetisyen kontrolünde bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Mide botoksunun bugüne kadar gerekli şartları sağlayan kişilere doğru şekilde uygulandığında herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Burada diğer bir önemli nokta ise uygulamayı yapan doktordur. Kalbe çok yakın ve hayati bir organ olan mideye yapılacak bu uygulamada verilecek doz, yapılacak alanların doğru bir şekilde belirlenmiş olması gerekir. Bu yüzden sağlık açısından uzman ve deneyimli bir doktor ile  çalışılması tavsiye edilmektedir.