Mide b0toksu sonrası beslenme oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Sizlerde mide operasyonu olmayı düşünüyor veya olduysanız bu içeriği dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. İlgili operasyon mide açlığını ve iştahı etkileyen sinir ve kasları belirli süre boyunca minimum düzeyde çalışmasını sağlamaktadır. Bu operasyon dünyada yaklaşık 10 yıl aşkın bir süredir uygulanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra ilgili uygulamada herhangi bir kesik vb. söz konusu olmadığı için ön hazırlık gerektirmemektedir. Karbonhidrat içeren besinler mide içerisinde ortalama 3 ile 5 saat arasında kalmaktadır. Mide b0toksu uygulaması sonrasında bu süre ortalama 12 saate kadar uzamaktadır.  Bu nedenle botilinum toksin uygulaması iştahı azaltmada ve tokluk süresini uzatmada son derece etkilidir.  B0toks sıvıları midenin açlık hormonu salgılayan bölgelerine de uygulanır. Mide b0toksu uygulaması ile fazla kiloların %40’ına ulaşmak ve 6-8 ay içerisinde ideal kiloya ulaşmak mümkündür.

Mide b0toksu işlemi midedeki kasların çalışmasını sınırlamak için midenin belirli bölgelerine b0toks maddesinin enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Sonuç olarak, mide sindirim sürecini yavaşlatır. Buna göre, açlık-tokluk süresini uzatmayı amaçlayan, kullanımı kolay bir kilo verme tedavisidir. Doktorlar b0toks uygularken midenin içeriden detaylı görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile yaparlar.

Mide B0toksunun Faydaları Nelerdir?

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, morbid obezitenin ilaçlı diyet veya egzersizle kalıcı olarak tedavi edilmesinin zor olduğunu göstermiştir. Bu nedenle obezite cerrahisi son 50 yılda uygulanmaya başlamıştır. Teknik ve cerrahi pratiğin gelişmesiyle birlikte mide b0toksu morbid obezite tedavisinde ilk tercihlerden biri olmuştur. Mide b0toksu uygulaması sayesinde 6-8 ay gibi bir sürede fazla kilolarınızdan %40 oranında kurtularak ideal kilonuza ulaşacaksınız. Buna ek olarak, obezite ile ilişkili diğer hastalıkların iyileşmesinde de önemli ölçüde ilerleme kaydedeceksiniz. Bu tedavide midenin açlık hormonu sağlayan ilgili bölgelerine b0toks maddesi uygulandığı için kişide iştah azalması ve uzun süreli tokluk oluşacaktır. Etkisi 4-6 ay süren mide b0toksu ameliyatının herhangi bir riski ve yan etkisi yoktur. Hasta tedaviden 1-2 saat sonra hastaneden yürüyerek ayrılır. Doktorlar mide b0toksu tedavisinde 6-8 ay içerisinde ideal kiloya ulaşmayı hedeflemektedir. Bu süreçte doktorlar kilo kaybının devamını sağlamak için ideal kiloya ulaşamayan hastalara tekrar mide b0toksu uygularlar.

Mide b0toksu uygulamasından 3 gün sonra iştahta ve açlık hissinde gözle görülür bir azalma olur. 7. günden sonra bu etkiler en üst düzeye ulaşır ve 6 ay boyunca devam eder. Mide B0toksu uygulaması ile ideal kiloya 6-8 ayda ulaşılmasını sağlar.

  • Mide b0toksu uygulamalarının başka faydaları da vardır. Bunları aşağıda görebilirsiniz.
  • Cerrahi bir yöntem değildir.
  • Vücut kitle indeksi 25 ile 40 arasında olan bireylere uygulanabilir.
  • Sedasyon altında yapılır. Genel anesteziye gerek yoktur.
  • İşlem 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.
  • Endoskopi ile yapılan bir işlem olduğu için hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına dönebilir. Hastanede yatmayı gerektirmez.
  • Mide b0toksu uygulaması 6 ay boyunca aktiftir. İşlem 3 defaya kadar tekrar edilebilir.

Mide B0toksu Hedef Grubu Kimlerdir

Fast food tüketiminin dünyada hızla yayılmasıyla yaygınlaşan obezite sorunu birçok insanın hayatını riske atıyor. Bu anlamda mide b0toksu kilo vermek için güvenilir bir seçenektir ve fazla kilolardan şikayet eden tüm kişiler için uygundur. İşlem endoskopik yöntemle midenin bazı bölgelerine botulinum toksini enjekte edilerek gerçekleşir.

Bu işlem cerrahi bir işlem değildir. Bununla birlikte, hasta seçimi bu prosedürde kritik bir durumdur. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilerde mide b0toksu tedavisinin fayda sağlamayacağını unutmayın.

Mide b0toksu uygulaması vücut kitle indeksi 25-35 olan hastalar için uygundur. 40 yaş üstü hastalarda cerrahi seçenek ön plana çıkmaktadır. Diyetle uyumsuz diyete rağmen kilo veremeyen hastalarda mide b0toksu uygulaması bir seçenektir. Kilo verme ile bu hastalar kendilerine güven duyarlar ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile kalıcı kilo kayıplarına ulaşabilirler. Mide b0toksu ile hedeflenen kilo kaybı yaklaşık 15-20 kg’dır.

Mide B0toksu Prosedürü Nelerdir

Öncelikle mide b0toksu ameliyat teknikleri gerektirmeyen basit bir işlemdir. İşlemden önce standart bir muayene yapılır. Özellikle ciddi sağlık sorunları olan bireylerde bazı kan tetkikleri istenmektedir. Hastalar gerekli tahliller ve kan tahlili tetkikleri yapıldıktan sonra endoskopi ünitesine alınır. İşlem öncesi yapılan endoskopide yemek borusu, mide on iki parmak bağırsağı detaylı bir şekilde incelenir ve sonrasında doktor bir sorun görmüyorsa işlemi gerçekleştirir. Doktorlar anestezi uzmanı yardımıyla endoskopik yöntemle mideye kesintisiz ulaşır. Botulinum toksini sayesinde hasta uzun açlık süresi, iştah kontrolü ve hızlı doyma gibi etkiler kazanır. Midede kasılmayı sağlayan kaslar bu özelliği yapamazsa besinler midede uzun süre kalabilir.

İşlem, ameliyat riski olmadan ve özel bir hazırlık gerektirmeden endoskopik olarak yapılabilir. Üstelik 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal hayatına dönebilir. İşlemde kullandığımız anestezi sedasyon tekniğidir. Hastayı 15 dakika uyutup sonra uyandırıyoruz. Uyandıktan sonra hasta kontrol amaçlı yarım saat dinlendirilir. Enjeksiyon sadece midenin düz kaslarına uygulandığı için mide kasları dışında herhangi bir organı etkilemez. Birçok doktor, işlemin başarısını etkileyen bir diğer önemli faktörün uygulama şekli ve cerrahın tecrübesi olduğunu söylüyor. Başarılı bir enjeksiyondan sonra açlık hormonu seviyesi çok ciddi şekilde düşebilir. Bu sayede hastaların iştahı azalır ve midedeki dolgunluk hissi uzar. Sonuç olarak, hasta kilo vermeye başlar.

Yaklaşık 15-20 dakika süren bu uygulamadan sonra yemek yeme isteğini etkileyen sinir ve kaslar 6 ay süreyle devre dışı kalır. Sonuç olarak, iştah azalır ve mide kasları kasılma yeteneğini kaybeder. Öte yandan yemek midede daha uzun süre kalacağı için tokluk hissi uzar ve kişi az yemek tüketimi ile sıklıkla tokluk hisseder. Bu işlemden sonra kilolarda azalmalar görülmeye başlar.

Mide b0toksu yan etkileri ve komplikasyonlar

Gastrik b0toksun ciddi bir yan etkisi veya komplikasyonu yoktur. Bu nedenle başarı oranları yüksek, güvenilir bir yöntemdir. Çok az hastada (%8-10) işlemden sonra 2-3 hafta hafif ve geçici mide bulantısı olabilir.  Ancak bu yan etki mide balonu veya mide küçültme ameliyatlarından sonra gördüğümüzden çok daha hafiftir. Mide b0toksunda ilacın tam etkisinin 4-6 ayda vücuttan tamamen kaybolduğunu unutmayın. Bu nedenle kalıcı hasar oluşma olasılığı yoktur. Mide b0toksu uygulamasının amacı midenin belirli bölgelerindeki sinirleri bloke etmektir. Bu süreç geçicidir. Amaç, iştahı kapatmak ve mide hareketliliğini yavaşlatmak, böylece hastanın bazen bir köfte veya bir kâse yoğurt ile uzun süre tok kalabilmesidir. Midede önemli bir hasara neden olduğu bilimsel literatürde gözlemlenmemiştir.

Mide B0toksu Sonrasında Neler Yaşanır?

Ameliyattan sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. 2 ila 3 gün arasında iştah ve doygunluk hissi başlar. Bazı hastalarda mide bulantısı gibi şikayetler olabilir. Uygulamadan sonra hasta ilk gün sıvı gıdalar almalıdır. Herhangi bir sorununuz varsa, doktorunuza danışmalısınız.

B0toks etki süresinin 6 ay olduğunu bilerek; Bu dönemde hastalara özel diyet programları hazırlanır ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi hedeflenir. Mide b0toksu ile diyetisyen kontrolleri hastalarımız için bir bütün olarak ele alınmaktadır. Tek başına mide b0toksu yeterli bir yöntem değildir; bu yöntemi diyet ve sporla birleştirmeyi ve nihayetinde yeme alışkanlıklarında önemli bir değişiklik sağlamayı hedefliyor. B0tox proteini mideye enjekte edildiğinde mide kaslarını çalıştıran sinirler geçici olarak çalışmayı durdurur. Mide kasları kasılma yeteneklerini kaybeder. Böylece midenin dolgunluğu artacağından tokluk hissi daha uzun sürer. Hastalarımızın yemek yeme isteği azalır.

B0toksun etkisi yaklaşık 4-6 ay sürer. Bu dönemde bu avantajları kullanarak beslenmesine dikkat eden hastalarımız 20-25 kilo kadar kilo verebilmektedir. Amaç bu işlemi bir kez uygulamaktır ve hastalarımız doğru beslenme bilgilerini alır ve işlemi tekrarlamalarına gerek kalmaz. Ancak gerekirse 6 ay sonra işlem tekrarlanabilir. Buradaki en hızlı kilo verme süreci ilk aydır. İlk ayda hastalar genellikle 10 ila 15 kilo verebilirler. Sonrasında kilo vermeye devam eden hasta yıl sonuna kadar hedeflenen yüzde 30’a ulaşabilir. Obezite tedavisi gören hastalar, fazla kiloları nedeniyle spor yaparken sıklıkla sağlık sorunları yaşarlar. Örneğin aşırı yüklenme nedeniyle diz ekleminde sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlar hastanın egzersiz yapmayı tamamen bırakmasına ve daha fazla kilo almasına neden olur.

Mide b0toksu sonrası beslenme

Doktorlar ilk 3 gün sıvı gıdalar önermektedir. Ayrıca yağlı ve asitli gıdalardan uzak durmakta fayda var. Bu dönemde protein ağırlıklı beslenme ön plana çıkar ve karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. İşlemden sonraki ilk haftadan sonra hastalar rahatlıkla normal öğünlere geçebilirler. B0toksun etki süresi 6 ay olduğu için bu süre içerisinde diyetisyen tarafından periyodik olarak hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla özel diyet programları hazırlanır.

Mide b0toksu ile kilo vermek kolaydır. Ancak mutlaka bir diyetisyen kontrolünde sıkı bir diyet uygulamalısınız. Bu modeli takip eden kişiler 20 kiloya kadar kaybedebilir. Bu diyete kısmen uyan hastalar da kilo verebilirler. Ancak kilo kaybı hedef rakamın altına düşecektir. Hiç diyet yapmamış hastaların kilo vermesi mümkün değildir.

Mide b0toksunun amacı midenin boşalmasını geciktirmek ve tokluk hissini uzatmaktır. Doyduğunu hisseden kişi daha az porsiyon yiyebilir. Bu anlamda mide b0toksu doğrudan kilo vermeye değil, kilo vermeye yardımcı olan bir yöntemdir.

İzmir’de bulunan kliniğimizde mide b0toksu yaptırmayı düşünenleri en iyi şekilde ağırlayıp, kilo veriminin sağlanması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]