Mide küçültme ameliyatı olmayı düşünen herkesin en çok merak ettiği konulardan biri mide ameliyatı sonrası yaşananlar. Ameliyat sonrası uyandığınız andan itibaren hangi sıkıntılarla karşılaşacağınızı bilmediğiniz için bu konuya temkinli yaklaşmanız oldukça normal.

Mide ameliyatı sonrası en çok merak edilenlerin genellikle ameliyat sonrası hissedilen ağrılar, sosyal medyada sıkça bahsedilen kusma, yeniden yemek yemeye başlama zamanı gibi soruların olduğu görülür.

Ameliyat sonrası yaşananlar, ameliyatı yapan hekimin kullandığı teknik ve ameliyat sonrası uyguladığı takip yöntemlerine göre değişmektedir. Bazı hekimler hastalarını ameliyat sonrası yoğun bakıma alır ve sonrasında uygun gördüğü zamanda normal odaya alarak hastanın tedavisine devam eder. Esasında bunun hastaya bir faydası yoktur.

Bizim uyguladığımız yöntemde hastalarımız ameliyat sonrasında yoğun bakıma alınmaz. Ameliyattan hemen sonra odasına alınır ve ameliyat sonrası üçüncü saatte yürütülür. Bu sayede hastanın hareketlenerek emboli riski ortadan kaldırıldığı gibi mide barsak hareketlerininde normal seyrinde devam etmesi sağlanır. Yine burunda yada idrar yolunda sonda bulunmaz. Akciğer ve diğer organ fonksiyonları hızla normalleştirilir.

Mide Ameliyatı Sonrası Neler Yapılır?

Tedavi sürecinde uygulanan ilaç tedavisi ile hissedilen ağrı minimuma indirilir. Hasta ertesi gün ağızdan sıvı alımına başlar ve diyetisyenlerimizin vereceği kılavuz ile her gün yeni bir sıvı gıda eklenerek beslenmeye devam edilir. Ameliyat sonrası üçüncü gün taburcu olunur ve günlük yaşamınıza neredeyse hiç ameliyat olmamış gibi devam edersiniz.

Ameliyat sonrası diyetisyenlerimizle sürekli iletişim halinde olur, sıvı gıdalardan yarı katı ve sonrasında katı gıdalara geçişle ilgili yönlendirilirsiniz. Söylediğim gibi bu uygulamalar ameliyatın yapıldığı hekim ve merkeze göre değişiklik göstermekte olduğundan ameliyat sonrası süreçle ilgili doktorunuzdan ayrıntılı bilgi almanızı öneririm.

mide ameliyatı sonrası

mide ameliyatı sonrası

Mide ameliyatı sonrası ile ilgili bir diğer konu kaçak ihtimali. Eğer düzgün bir ameliyat yapıldıysa ve kesi hattı dikilerek güçlendirildi ise kaçak oluşma ihtimali yoktur. Tabi ameliyat sonrasında hastanın verilen beslenme talimatlarına harfiyen uyması kaçak oluşmaması açısından çok önemlidir. Bu nedenle ameliyat konusunda gerek aldığı eğitimle gerekse yaptığı ameliyatlar sayesinde deneyim kazanmış uzman bir hekim seçmeniz oldukça önemli.

Ameliyat olmaya karar verme aşamasında ancak ameliyat sonrası süreç sizi düşündürüyorsa bu yazının size karar vermede yardımcı olacağını umuyorum.

Unutmayın; doğru doktor ve ekiple yola çıktığınızda bu ameliyat diğer ameliyatlardan daha riskli değildir.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]