Obezite yaşam kalitesini düşüren, beraberinde getirdiği tip 2 diyabet, metabolik sendrom, uyku apnesi gibi yandaş hastalıklar ile kişilerin sağlıklarını ciddi ölçüde olumsuz etkileyen ve yaşam sürelerini kısaltan bir hastalıktır. Vücut yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmek için besinlerden enerji (kalori) alır. Ancak ihtiyacından fazla kalori alındığında bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Depolanan yağ belirli bir oranı geçtiğinde ise kişi obezite hastası olur. Bu oran farklı yöntemler ile ölçülse de genellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği vücut kitle indeksi (VKİ) ile ölçülerek belirlenir.

VKİ kişinin kg cinsinden kilosunun metre cinsinden boyunun karesine bölünmesiyle bulunur. Örneğin: 57 kg, 1,60 m boy ölçülerine sahip bir kişinin VKİ 57/1,60*1,60 şeklinde hesaplanır. Çıkan sonuçta VKİ>30 ise kişi obezite hastası olarak tanımlanır.

Obezite tedavi edilmediğinde ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Kilo problemi olanlar diyet, spor, egzersiz gibi yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılır. Ancak obezite hastalarında bu yöntemler etkili ve başarılı olamamaktadır. Bu durumda obezite cerrahisine başvurularak obez kişilerin tedavisinde başarılı ve kalıcı sonuçlar alınabilmektedir.

Obezite cerrahi yöntemleri;

  • Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi),
  • Gastrik bypass
  • Mide balonudur.

Son yıllarda tedavide başarılı sonuçlar elde edilen tüp mide ameliyatı en çok tercih edilen obezite cerrahi yöntemlerindendir.

Midenin büyük bir kısmının çıkarıldığı bu operasyonda ayrıca iştah hormonunun büyük bir kısmının salgılandığı fundus kısmı da çıkarılmaktadır. Bu şekilde küçülen mide hacmi ve azalan yeme isteğiyle birlikte kişi daha az gıda alımı yaparak hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilmektedir.

Kimler mide ameliyatı olabilir?

Her obezite hastasına  bu operasyon yapılamaz. Bunun için belirli şartları taşıması gerekmektedir.

Bunlar;

  • Alkol, madde gibi bağımlılıklarının olmaması,
  • Hormonal bir rahatsızlığının olmaması,
  • Ülser, geniş mide fıtığı gibi hastalıkların olmaması ya da tedavi edilmiş olması,
  • Ameliyat sürecini kaldıracak psikolojide olması gerekmektedir.

Mide ameliyatı olmak için kaç kilo olmak gerekir?

Bu operasyon için kiloya değil VKİ indeksine bakılır. VKİ>40 olması, VKİ>35 ve yandaş hastalıklarının olması gerekmektedir.

Başarı oranı en yüksek mide ameliyatı yöntemleri hangileridir?

Obezite cerrahisinde farklı yöntemler olsa da tüp mide ameliyatları başarı oranı en yüksek ameliyatlar arasındadır.  Kolay bir operasyon olmasının yanında iyileşme sürecinin de hızlı olması tedavide kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca komplikasyon riski diğer ameliyatlara göre daha düşüktür. Midenin büyük bir kısmıyla beraber fundusun da alınması hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır.  Ancak başarı oranını etkileyen en önemli kriterlerden biri operasyonu yapan doktordur. Her ne kadar kolay bir operasyon gibi görülse de uzman olmayan bir doktor tarafından yapıldığında haberlere sıkça konu olan ölüm gibi çok üzücü sonuçlar görülebilmektedir. Uzman bir cerrahın elinde kolay ve hızlı bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirken uzman olmayan doktorların elinde ölümcül bir etki yaratabilmektedir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında beslenme ve yaşam alışkanlıkları başarıyı etkileyen ciddi etkenler arasındadır. Bu yüzden sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam tarzı ameliyatın başarı oranını artırmaktadır.

Ülkemiz obezite cerrahisinde tercih edilen ülkeler arasındadır. Özellikle büyükşehirlerde gerek uzman doktor gerekse donanımlı merkezleri ile başarılı operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Bu şehirlerden biri de İzmir’dir. İzmir obezite cerrahisinde önde gelen şehirlerimiz arasındadır. Tüp mide ameliyatı İzmir içinde uygulanan başarılı operasyonlardan biridir. İzmir ‘de obezite cerrahisinde Tufan Ergenç Obezite Cerrahisi Kliniği yurt dışı ve yurt içinden birçok obezite hastasını sağlığına kavuşturmuştur. Obezite cerrahisinde tüp mide ameliyatında 2000’den fazla başarılı ameliyata imza atmış alanında Op. Dr. Tufan Ergenç sadece ameliyat değil ameliyat öncesinde ve sonrasında hastalarının yanında olarak kolay ve hızlı bir tedavi süreci geçirmelerini sağlamıştır.

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım