Kilom Kaç Olmalı? Ne Kadar Kilo Vermeliyim?

Kaç Kilo Olmalıyım?

Merhaba;

Sizin için hazırladığımız hesaplama aracı ile ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz. Hesaplama aracının altında kilo verimi için işinize yarayabilecek bilgilere yer verdik. Okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıkla Kalın..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı

Aşağıdaki bilgileri doldurarak ideal kilonuzu ve kaç kilo vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 IMG_1902Basit Çözümler ve Kilo Verme Yolları 

Zayıflama için epey çeşitli yöntem denemek mümkün. Çoğu zaman fazla kilolar için gösterilen çabalar boşa gitmektedir. Hemen her insan bütçesi ölçüsünde zayıflama adına çeşitli diyetler, zayıflama ürünleri, zayıflama aletleri, spor faaliyetleri, zayıflama ilaçları, akapunktur yada ameliyatla zayıflama yöntemlerini deneyebilmektedir. Esasında buradan şöyle bir sonuç çıkarılabilir. Zayıflama çabaları sonunda milyarlarca dolarlık bir sektör haline gelmiştir.

Peki bu kadar uğraşıya rağmen neden kilo veremiyoruz?

Zayıflama önündeki en büyük engel süreklilik sağlanamamasıdır. Sürekliliği sağlanamayan hiçbir faaliyet sizi nihai hedefe ulaştıramaz. Burada önemli olan kendinize makul hedefler koymanızdır.

Hedef belirlerken kısa, orta ve uzun vadeli düşünmeli ve buna göre hedefler belirlemelisiniz. Belirlediğiniz hedefe yürürken kararlı olmalı ve aldığınız kararları hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Örneğin ekmek yemeden doymanın mümkün olduğunu öğrenebilirsiniz. Ekmeksiz yemek yeme alışkanlığını kısa vadede kazanmak zordur. Fakat zaman içinde bunu başarabileceğinizi unutmadan kararlılıkla ekmeği uzun dönemde hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Diyetisyenimiz tok tutan yiyeceklerden bahsediyor .. 

Gözünüzde Büyütmeyin

Kilo verirken tekrar tekrar diyet denemek yanlış bir tutumdur. YOYO sendromu denilen duruma neden olarak kilonuzun daha da artmasına sebep olabilirsiniz. Başarısız her girişim sizi daha umutsuz hale getirecektir ve sonuçta kilo vermenizin imkansız olduğu düşüncesine kapılabilirsiniz.

Bütünsel düşünüp büyük resmi hayal edin ve motivasyonunuzu yüksek tutun, sabırlı olursanız mutlaka karşılığını alacaksınız.

Kilonuzu Kontrol Altına Alın

Öncelikle bir tartı alın ve her gün kilonuzu ölçün. İpleri elinize alın. Her sabah tartıda yazan rakama bakıp bir gün önce ne yediğinizi düşünün ve aynı hataları tekrarlamayın. İşler yolundaysa tüm gün mevcut motivasyonunuzu koruyarak beslenin.

Basit Önlemler İşinizi Kolaylaştıracak

Gece beslenmelerine hemen son verin. Gece yediğiniz besinlerin size hiç bir faydası yoktur. Aldığınız her lokma kullanılmak üzere yağ olarak depolanacaktır. Çünkü genlerimiz böyle programlanmıştır.

Beslenme anında asla kendinizi kaybetmeyin ve kontrollü olun. Durmayı öğrenmelisiniz.

Para Parayı Çeker

Evet para parayı, şeker de şekeri çeker. Şekerli yada yapay tatlandırıcılı besinler hemen kana karışır, vücudunuz için kolay gıdalardır. Basit şekerler sizi yormadan enerjinizi harcamadan hücrelere enerji verir ve hücrelerinizde bağımlılık yapar. Çok kısa zaman sonra yine aynı basit şekere ihtiyaç duyarsınız. Yağlarınız öylece durur, şekerin fazla aldığınız kısmı diğer yağ dokunuza eklenir ve giderek kilo alırsınız.

Bu döngüyü kırmanın tek yolu ekmek, makarna, çikolata yada hamurlu tatlılar gibi gıdalarda yer alan basit şekerlerden uzak durmaktır.

Aç Kalmayın

Zayıflamak için aç kalmanıza gerek yoktur. Vitamin ve mineralden zengin yeşil sebzeler yada protein içeriği yüksek et, süt, yumurta, yoğurt yeni dostlarınız olmalı. Besinleri seçerek çok daha kaliteli beslenip, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Deneyin çok zor olmadığını göreceksiniz.

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı

Obezite cerrahi olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bilgi için : 0532 013 75 77