Kilo vermek tansiyonu düşürür mü bizlere sıkça sorulan bu soru için detaylıca bilgi vermek üzere makale hazırlanmıştır. Fazla kilolar insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Aşırı kilolar vücut direncini düşürdüğü gibi bağışıklık sistemi içinde tehdit oluşturmaktadır. Yapılması gerekenler, dikkat edilmesi gereken konuları inceleyip sizlere aktarmaya çalışacağız.

kilo vermek tansiyonu düşürür mü

Kilo tansiyon ilişkisi

Aşırı kilo dediğimiz kilo fazlalığı ile tansiyon arasında bir ilişki kurmak mümkündür. Kan basıncı yüksekliği ile de doğrudan ilişkilidir. Hipertansiyon dediğimiz yüksek tansiyon fazla kilolarda ortaya çıkmaktadır. Bu durumu detaylandırırken, araştırırken vücutta bulunan yağın hangi bölgelerde olduğu da önemlidir. Kilonuzun bel bölgesinde, göbek kısmında olup olmaması, vücut tipi analiz edilmelidir. Bel ve göbek çevreniz yağlı ise dikkat edilmelidir. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’den fazla olan bel çevresi sorun teşkil etmektedir. Bu açıdan değerlendirildiği zaman kilo vermek tansiyonu düşürür mü sorusuna da cevap almış olmaktayız.

Kilo vermek tansiyonu düşürür mü

  • Yürüyüş yapın! Sürekli haline getirerek günlük yürüyüş yapmanız faydalı olacaktır. Evde, işyerinde hareket etmek yeterli olmaz, aktif belli tempo ile düzenli yürümek kilo veriminizi sağlar, destekler.
  •  Spor yapmaya çalışın. Zaman ayırmak zor olsa da haftanın belli günlerinde spor yapabilirsiniz. Ağırlık çalışmak, spor yapmak tansiyonunuza da iyi gelecektir.
  • Egzersiz yaparak gün içinde ki kısa molalarınızı değerlendirebilirsiniz.

Elbette bu maddelerden önce doktorunuz ile görüşmelisiniz. Hipertansiyonun detaylarını, sebep olabilecek durumları görmek için doktor muayenesi şarttır. Kilo vererek tansiyonu düşürmek mümkündür. Bazı genetik faktörler ve hastalıklar ise kilo verimini engelleyebilmektedir. Söz konusu durumda bmi değeri yüksek olan hastalar için tüp mide ameliyatı önerilebilmektedir.

Kilo verince tansiyon ilacı bırakılır mı

Bunun kararını direk veremeyiz. Kontrol ve muayene sonrasında hekiminiz belirleyecektir. Fakat şu unutulmamalıdır ki kilo tansiyon hastaları için büyük risk oluşturmaktadır. Kilo verdikçe, sağlıklı bir şekilde zayıfladıkça tansiyonunuzun dengelendiğini görebilirsiniz.

Kilo vermenin tansiyonu dengelemesi, iyi gelmesinin yanı sıra diğer sağlık sorunlarını da iyileştirmesi yönünde bulgular vardır. Özellikle şeker hastaları içinde kilo vermek önemlidir.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]