Kilo veremiyorum hangi doktora gitmeliyim sorusuna yanıt vermek için hazırladığımız içerik yayında! Sağlıklı bir hayat geçirmek, hastalık ve sorunlardan uzak durmak için yapılması gerekenler vücudunuza iyi bakmanız ile başlamaktadır. Kişinin kendi vücudu için yaptığı her şey ileriye dönük yatırım olarak geçmektedir. Beslenme, spor, egzersiz gibi dikkat edilmesi gerekenler ilerleyen yaşlarda rahat etmenizi sağlayacaktır. Ancak kötü beslenme ve hareketsiz yaşam ise negatif yönde etkileyecektir. Şimdi ise en çok sorulan sorulardan kilo veremiyorum hangi doktora gitmeliyim? başlığını detaylandıracağız.

Kilo veremiyorum hangi doktora gitmeliyim

Öncelikle sorunun kaynağını analiz etmelisiniz. Fazla kilolu olup olmadığınızı netleştirmek için BMI ( vücut kitle indeksi ) değerinizi hesaplayın. Boy ve kilo oranınıza göre çıkan sonuç size fikir verecektir. Kilolu, obezite, morbid obezite gibi bir sonuç ile karşılaşırsanız daha dikkatli davranmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

1)Vücudunuzu tanıyın

Herkesin metabolizması aynı değildir. Gün içinde alınan kalori ve gıdalar kişilerde aynı etkiyi göstermez. Vücut tiplerine, genetik durumuna, gün içi harekete göre bir çok kriter bulunmaktadır. Örneğin, fast food, abur cubur gıdaları tüketen birisi kilo almayabilir. İyi beslendiğini düşünen kişi ise kilo alma eğiliminde olabilir. Bu sebeple öncelikle tetkik yaptırmalısınız. Başvuracağınız dahili doktoru sizi yönlendirecektir. Bundan sonra ki süreçler ise diyetisyen görüşmesi de olabilmektedir. Beslenme alışkanlığı kazandırmak adına size tavsiye ve önerilerde bulunacaktır.

2)Kilo verememe sebeplerini araştırın

Doktora başvurduktan sonra dahiliye bölümünde yapılacak olan bazı testler yön belirleyici olacaktır. Kan testleri yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde gastroenteroloji bölümüne sevk edilebilirsiniz. Sebepleri araştırıp buna göre beslenmek doğru olacaktır. konumuzun başında belirttiğimiz kilo veremiyorum hangi doktora gitmeliyim sorusuna da yanıt vermiş olduk. Fakat detaylandırmak oldukça önemli ve ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

3)Kilo vermek için neler yapıyorsunuz?

Aktif olun, hareket edin, bol su için. Mücadelenizi asla bırakmayın ve pes etmeyin.

  • Spor yapıyor musunuz?
  • Hobi amaçlı da olsa düzenli spor faaliyetleriniz var mı?
  • Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirdiniz mi?

Bunlara cevabınız evet ise alternatif olarak ameliyat ile zayıflama seçeneğine göz atabilirsiniz. Peki nedir bu ameliyat ile zayıflama? Tüp mide ameliyatı ( mide küçültme ameliyatı ) olarak bilinmektedir. Kilonuz sosyal hayatınızı, özel yaşamınızı engelleyen en büyük faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle genç yaşta ki bireylerin yaşlılık dönemlerinde şeker, tansiyon gibi hastalıklar ile karşılaşmadan kilo sorununu çözmesi gerekmektedir.

4)Ameliyat ile zayıflayabilir miyim?

Sorunun direk cevabını verirsek EVET. Özellikle aşırı kilolu, obezite olan hastalar bu yöntemi kullanmaktadır. Bmi değerinizi kontrol edip çıkan sonuçta obezite görülüyor ise veya BMI değeri obezite sınırlarında ise bu ameliyatı araştırabilirsiniz. Gelişen teknolojiler ile sağlıklı bir şekilde zayıflamanız mümkündür. Bizler kliniğimizde tüp mide ameliyatı ve mide b0toksu operasyonları yaparak kilo vermenizi sağlamaktayız.

İçeriğimiz bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Zayıflamayı düşünenlere fikir vermek, nelere dikkat edilmesi konusunda açıklamalarda bulunmak için hazırlanmıştır. Sağlıkla kalın..

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]