İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için beslenmesi gereklidir. Ancak günümüzde beslenme alışkanlıkları yaşamın sürdürülmesini sağlamak yerine sağlığı ciddi şekilde tehdit edebilmektedir. Özellikle vücudun harcayacağından fazla kalori alınması ve bu kalorilerin yakılmaması, vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan aşırı kilo en büyük problemlerden biridir. Vücuttaki yağ belirli bir oranı geçtiğinde ise aşırı kiloya bağlı obezite hastalığı ortaya çıkmaktadır. Obezite sadece bir kilo problemi değil aynı zamanda kalp-damar hastalıkları, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, inme gibi ciddi yandaş hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Tedavi edilmediğinde ise ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Kilo problemlerinin tedavisinde ilaç, diyet, spor gibi yöntemler uygulansa da bu yöntemler özellikle obezite hastalarında sürekli ve kalıcı iyileşme sağlayamamaktadır. Bu durumda tedavi için obezite cerrahisi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Obezite cerrahisi yöntemleri;

  • Tüp Mide Ameliyatı (sleeve gastrektomi),
  • Gastrik Bypass,
  • Mide Balonudur.

Bu yöntemler içerisinde hem daha az riskli hem de diğer cerrahi yöntemlere göre daha kolay olması sebebiyle dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen yöntemlerden biri tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Midenin %75-80’lik gibi büyük bir bölümünün cerrahi işlem ile çıkarılmasına tüp mide ameliyatı diğer bir adıyla mide küçültme ameliyatı denir. Operasyondan sonra mide tüp şeklini aldığı için bu isim verilmiştir. Ayrıca operasyon sırasında iştah hormonunun büyük bir kısmının salgılandığı fundus kısmı da çıkarılmaktadır. Bu şekilde kişi hem daha az gıda alımı yapıp hem de daha az yeme isteği duyduğu için hızlı ve etkili bir şekilde zayıflamaktadır. Bu yöntem tamamen kapalı (laparoskopik) olarak  yapılmaktadır.

Kapalı mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Vücutta büyük ve açık kesileri yapılmadan gerçekleştirilen bir operasyondur. Hastanın vücuduna ortalama 6 adet küçük kesileri açılır. Bu kesilerden birisine laparoskop adı verilen küçük bir optik kamera sokulur. Bu kameradan çekilen görüntüler bir monitöre yansıtılır.  Diğer kesilerden ise cerrahi aletler sokulur. Monitördeki görüntülere bakılarak stapler adlı bir aletle midenin çıkarılacak kısmı kesilir ve çıkarılır. Yine stapler denilen aletle kalan midenin kesilen kısımları zımba ile zımbalanır. İhtiyaç duyulursa ek dikişler atılır ve operasyon sonlandırılır. Bu yöntem, geçmişteki açık operasyonlara göre daha az ağrılı ve daha hızlı iyileşme süreci ile tedaviyi kolaylaştırmaktadır.

Kapalı mide küçültme ameliyatı kaç kilo olanlara yapılır?

Her kilolu kişi bu operasyonu olamaz. Bunun için vücudundaki yağ oranın belirli bir seviyede olması gerekir. Bu oranı belirlemek  için en çok kullanılan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da tavsiye edilen vücut kitle indeksi (VKİ) dir. VKİ ise kilonun kg cinsinin boyun metre cinsinden karesine bölünmesiyle bulunur. Örneğin 56 kg 1,60 m ölçülere sahip birinin  VKİ= 56/1,60*1,60.

Kişinin kapalı mide küçültme ameliyatı olabilmesi için;

  • VKİ> 40
  • VKİ >35 ve tip 2 diyabet, uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarının olması gerekmektedir.

Kapalı mide küçültme ameliyatı iz bırakır mı?

Büyük kesiler açılmadığı için iz kalmamaktadır. Ancak bu yine kişinin iyileşme süreci, komplikasyon yaşayıp yaşamadığı, cilt durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak operasyon sonrasında iz kalmamaktadır.

Kapalı mide küçültme ameliyatını kim yapar?

Obezite cerrahisi genel cerrahinin içerisinde yer alan bir daldır. Ancak her cerrah bu operasyonu yapamaz. Obezite ameliyatında deneyim kazanmış ve bu alanda uzmanlaşmış cerrahlar yapabilmektedir. Benzer en az 1000 operasyon yapmış ve yüksek oranda başarılı sonuçlar elde etmiş olmalıdır.

Tüp mide ameliyatı kolay gibi görünse de uzman bir cerrah tarafından yapılmadığında çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Son yıllarda ölüm gibi üzücü sonuçların en büyük sebebi operasyonların uzman olmayan cerrahlar tarafından yapılmasıdır. Bu yüzden tedaviye karar verdiğinizde mutlaka cerrahınızı iyi araştırmalı ve seçiminizi ona göre yapmalısınız.

Tufan Ergenç Obezite Kliniği birçok başarılı tüp mide ameliyatı ile obezite hastalarında başarılı sonuçlar elde etmiştir. Obezite alanında uzun yıllar çalışan ve tüp mide ameliyatında uzman Op. Doktor Tufan Ergenç 2000’den fazla yurt içi ve yurt dışından hastanın sağlığına kavuşmalarını sağlamıştır.  Tedavinin tüm süreçlerinde hastalarının yanında ve destek olarak kolay ve sağlıklı bir tedavi süreci geçirmelerini sağlamaktadır.

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım