Bugün sizlere doğal yollarla mide küçültme konusundan bahsetmek istiyorum.

Tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için beslenmek zorundadırlar. Ancak ihtiyaç olandan fazla besin alınması hem kilo problemlerine hem de hipertansiyon diyabet obezite gibi hastalıklara neden olur.

Mide yapısı gereği elastik yani genişleme özelliğine sahip bir organdır. Normal bir mide hacmi yediklerimize bağlı olarak 3 litreye kadar çıkabilir. Sürekli aşırı yemek yemek bir süre sonra midede kalıcı genişlemeye neden olur. Bunun tam tersini düşünürsek genişlemiş bir mideyi düşük hacimlerde sık sık doldurursanız belli bir süre sonra mide hacminde küçülme meydana gelir.

Doğal Yollarla Mide Küçültme Nedir?

Doğal Yollarla Mide Küçültme

Doğal Yollarla Mide Küçültme

Duygusal problemler, depresyon gibi bizi bunalıma sokan sıkıntılı dönemlerde kendimizi aşırı besin tüketimine verir, yedikçe kilo alır, kilo aldıkçada daha fazla mutsuz olur ve yine yemeye yöneliriz. Bu durum belli bir süre sonra kısır bir döngü haline gelir. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir.

Doğal yollarla mide küçültme için en kolay yol az porsiyonlarla sık beslenmektir. Bu sayede mide hacminde genişleme olmaz. Ayrıca ana öğünlerden önce aralarda yenilen yiyecekler ani şeker düşmelerini de önler.

Beslenmede dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada asitli içecek tüketimidir. Bu tür içecekler midede şişkinlik oluşturarak mide hacminin genişlemesine neden olabilir. Ayrıca bulgur gibi suyla birleştiğinde şişme özelliğine sahip yiyeceklerinde küçük porsiyonlarda tüketilmesi gerekir.

Düşük kalorili bol lifli gıdalar uzun süre tokluk sağlayarak daha az yiyecekle doygunluğa ulaşmamızı sağlar. Bu nedenle salatalar hem öğün hem de ara öğünde tüketilmesi tavsiye edilen besinlerin başında gelir. Ayrıca yumurta et tavuk gibi protein yönünden zengin gıdalarında öğünlerde sıklıkla bulunması gerekir. Gün içinde tüketilen bol su ve yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandıran içecekler de beslenmeye eşlik etmelidir.

Doğal yollarla mide küçültme olabilmesi tamamen kişinin yeme alışkanlıklarıyla ilgilidir. Her yolu denemiş ve kilo vermeyi başaramamış kişilerin tıbbi yollarla mide küçültme yoluna gitmeleri gerekebilir. Bu konuyla ilgili de bilgilendirici yazıları ilgili diğer yazılarımdan okumanızı tavsiye ederim.

Sağlıkla kalın.

Op.Dr. Tufan Ergenç

Genel Cerrah-Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

 

 

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]