Obezite insan yaşamını tehdit eden ve önlenebilir ölümcül hastalıklarda ilk sıralarda yer alan bir hastalıktır. Günümüzde değişen yaşam koşulları ile birlikte bu hastalık tüm dünyada giderek artan ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bunun yanında çocuklarda görülme sıklığında da önemli bir artış görülmektedir. Ölümcül sonuçlar doğurabilen bu hastalığın tedavisinde cerrahi yöntemler ile etkili ve kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Peki obezite tedavisinde çocuklar kilo verme ameliyatı olmalı mı?

Sağlıklı nesiller için önem taşıyan çocuklar kilo verme ameliyatı olmalı mı sorusunun cevabı:

 

Çocuklarda Aşırı Kilo Problemi

Toplumumuzda kilolu çocuk sağlıklı ve dirençli olarak tanımlanırdı. Ancak son yıllarda çocuklarda aşırı kilonun ciddi sağlık problemlerine yol açabildiği gözlemlenmiştir.

Çocukluk çağında görülen kilo probleminin sebepleri şunlardır:

 • Sağlıksız yaşam ve beslenme alışkanlıkları,
 • Genetik,
 • Çeşitli hastalıklar,
 • Doğum öncesi ve sonrasında gelişen komplikasyonlar başlıca sebepler arasında sayılabilmektedir.

Yetişkinlerde kişinin obez olup olmadığı Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği VKİ ile belirlenirken çocuklarda farklı bir ölçütle değerlendirme yapılmaktadır.

Çocuklarda; yaş ve cinsiyete göre VKİ(Vücut Kitle İndeksi) persentil eğrileri geliştirilmiştir. Bu eğrilere göre; çocuğun vücut kitle indeksi yaş ve cinsiyete göre 85. persentilin üstünde ise fazla kilolu, 95. persentilin üstünde ise şişman(obez) olarak tanımlanır.

 

Çocuklarda Aşırı Kilo Probleminin Yol Açtığı Hastalıklar

Çocukluk çağında aşırı kilo problemi olan çocuklarda bazı hastalıkların görülme olasılığı daha yüksek olabilmektedir.

Bunlar;

 • Kalpdamar hastalıkları,
 • İnsülin direncine bağlı tip 2 diyabet,
 • Karaciğer yağlanması,
 • Yüksek tansiyon
 • Gelişimsel bozukluklar,
 • Uyku apnesi,
 • Depresyon gibi yandaş hastalıklar daha fazla görülebilmektedir.

Bunlarla birlikte obez çocuklarda erken ölüm riski ve yetişkinlikte obez olma olasılığı da normal kilolu çocuklara göre daha yüksektir. Ayrıca aşırı kilolu çocuklarda özgüven, özsaygı eksikliği, sosyalleşme gibi problemler de yine sıklıkla görülebilmektedir.

 

Çocuklarda Aşırı Kilo Tedavisi

Aşırı kilo problemi olan çocuklarda öncelikle diyet, spor, psikolojik destek gibi medikal tedavi yöntemler denenir. Ancak bu yöntemler obez olanlarda zaman zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bununla birlikte yandaş hastalıklar da hayati tehlikeye ve yaşam kalitesinde düşüşe neden olabilmektedir.

Obezite tedavisinde medikal yöntemlerin yetersiz kaldığı ve sağlık problemlerinin olduğu durumlarda “Çocuklar kilo verme ameliyatı olmalı mı?” sorusu gündeme gelmektedir.

Kilo verme ameliyatlarında sınır genellikle 18-65 yaş olup bu aralık kişinin vücut performansına göre değişiklik gösterebilmektedir. 65 yaş üstü kişilere mide küçültme ameliyatları yapılabildiği gibi 18 yaş altına da yapılabilmektedir. Ancak burada belirli kriterler vardır.

Bunlar:

 • 18 yaşından küçük çocuklarda ameliyata karar verebilmek için öncelikle medikal yöntemler denenmiş ve sonuç alınamamış olmalıdır. Kısacası en son çare olarak ameliyat düşünülmelidir.
 • Ameliyat için çocuk, aile, doktor, psikolog yada psikiyatrist, diyetisyenin ve bunların dışında gerek duyulabilen uzmanların ortak karar alması gerekmektedir. Bu kararı alabilmek için gerekli tüm inceleme ve analizler yapılmalı ve analiz sonuçlarına göre karar verilmelidir.
 • Çocukta aşırı kilo ile birlikte yandaş hastalıkların da olması gerekmektedir.

 

Bunlar:

 • Kalp-damar hastalıkları,
 • İnsülin direncine bağlı Tip 2 diyabet,
 • Karaciğer yağlanması,
 • Pseudotümör serebri,
 • Ağır uyku apnesi gibi obeziteye eşlik eden hastalıklar olmalıdır.
 • Mide küçültme ameliyatı, ergenlikten önce gelişimi olumsuz etkileyeceği için özellikle de boy uzamasını tavsiye edilmemektedir.
 • Tüp mide ameliyatı olacak çocuklarda; kızlarda alt sınır 13 yaş erkeklerde ise 15 yaş olarak tavsiye edilmektedir. Bu yaş sınırları ergenlik dönemine giriş için ortalama alınmış olup yine çocuğun durumuna göre değişebilmektedir.

 

Tüp mide ameliyatı kolay ve çok fazla tercih edildiği için birçok doktor yapmaktadır. Ancak her cerrah bu ameliyatı yapamaz. Bu operasyonu alanında uzmanlaşmış ve deneyim sahibi olan doktorların yapması gerekmektedir. Her ne kadar kolay görünse de alanda uzman olmayan doktor ve yeterli donanımı bulunmayan merkezlerde yapıldığında ölümcül sonuçlara kadar gidebilecek komplikasyonlar oluşmaktadır. Özellikle konu çocuk olduğunda bu anlamda daha çok hassasiyet gerekmektedir. Ameliyatı yapacak doktorun mutlaka deneyimli ve birçok benzer ameliyat yapmış, başarı oranı yüksek bir uzman olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Tufan Ergenç Obezite Kliniği tüp mide ameliyatı ile hastaların sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olabilmektedir. Tüp mide ameliyatında uzmanlaşmış ve birçok başarılı operasyon gerçekleştirmiş Dr. Tufan Ergenç her yaştan hastanın sağlıklı ve güvenli bir şekilde kilo vermelerini sağlayabilmektedir.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]