Son yıllarda aşırı kilo alma ile ilgili problemlerde yaşanan artış kişilerin yaşamını her bakımdan olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden son yıllarda şok diyetler, detokslar, yağ yakımını sağlayan besinler gibi hızlı kilo verdirdiği söylenen farklı yöntemler karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde bunun gerçekleşeceğini söyleyen bu yöntemlerin ne kadarının işe yaradığı ya da sağlıklı olduğu ise tartışılabilir. Peki, gerçekte bir ayda ne kadar kilo verebilirsiniz?

Kilo verme hızı kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Herkes aynı süre içerisinde aynı miktarda veremeyebilir.

Kilo vermeyi etkileyen etmenler nelerdir?

Metabolizma Hızı

Metabolizma vücutta enerji (kalori) yakımını sağlamaktadır. Metabolizma hızı kişinin kilo almasını ve vermesini etkileyebilmektedir. Metabolizma hızı yaş, cinsiyet, yapılan iş, genetik, hastalık gibi değişkenlerden dolayı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişiler daha hızlı zayıflayabilirken bazılarında bu süreç uzayabilmektedir. Bunun nedenlerinden biri de metabolizma hızdır. Spor yapmak, metabolizma hızını artırıcı besinler tüketmek metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilmektedir.

Hastalıklar

Bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar kilo vermeye engel olabilmektedir. Hormonal rahatsızlıklar, kortizonlu ilaçlar vb. durumlar kişinin vücudunu zayıflamaya karşı dirençli hale getirerek daha fazla kilo almasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden öncelikle hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Kişi zayıflamaya karar verme aşamasında sağlık açısından mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.

Psikoloji

Kişinin psikolojisi yaşamındaki her şeyi etkilediği gibi kilo vermesini de etkilemektedir. Hiçbir sağlık problemi olmayan ve normal koşullarda zayıflayabilecek bazı kişilerin bu anlamda zorlandıkları görülebilmektedir. Bunun altında psikolojik nedenler yatabilmektedir. Bu da kişinin zayıflamasına engel olabilmektedir. Hatta bazı ağır psikolojik durumlarda aşırı kilo alımı bile görülebilmektedir. Böyle bir durumda kişinin öncelikle psikolojik destek alması gerekmektedir. Ancak bu şekilde sağlıklı ve kalıcı kilo verebilir.

Yaş

Vücut yaşlanmaya başladıkça zayıflamak da zorlaşabilmektedir. Hücrelerin yaşlanması, kas kütlesinin azalması, metabolizmanın yavaşlaması gibi nedenlerden dolayı yaş ile beraber kişi daha zor ve yavaş zayıflayabilmektedir. Yaşlanmanın etkisini geciktirebilmenin en önemli yolu egzersiz sağlıklı beslenme gibi alışkanlıkların olduğu bir yaşam tarzı benimsemektir. Bu şekilde ileriki yaşlarda daha dinç ve fit bir vücuda sahip olmak açısından önemlidir.

Vücuttaki Kas Oranı

Mitokondri hücrede enerji üreten bir organeldir. Bu organel daha çok kas hücrelerinde bulunmaktadır. Bu yüzden kas oranı ne kadar fazlaysa o kadar çok enerji yani kalori yakımı gerçekleşir. Vücudunda kas kütlesi fazla olan bir kişi oturduğunda dahi enerji yakmaya devam edebilmektedir. Kas kütlesini artırmak için hareketli bir yaşam tarzı ve spor olmazsa olmazlar arasındadır. Ayrıca protein ağırlıklı ve dengeli  beslenme de kasların korunması açısından çok önemlidir. Kısacası kas oranı yüksek olan kişiler daha hızlı zayıflayabilmektedir.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın en önemli kuralı sağlıklı beslenmedir. Kilo vermek vücudumuzdaki fazla yağı atmak anlamına gelmektedir. Ancak bilinçsizce yapılan, uzun süre yemek yemeden aç kalınan diyetlerde yağ yerine kas ve su kaybı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum daha sonraki aşamalarda sağlık problemine yol açabilmektedir. Bu aynı zamanda şişmanlığın en büyük nedenleri arasındadır.

Düzenli ve dengeli beslenme yaşam tarzı olarak benimsenmelidir. Her bakımından sağlık için yararlı olacak bu alışkanlık ortaya çıkabilecek başka problemleri de önleyebilmektedir.

Bunlarla birlikte yapılan iş, hamilelik, genetik vb. durumlarda kilo vermenize etki eden diğer nedenler arasında gösterilebilmektedir.

Bir Ayda Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

Bir ayda verebileceğiniz kilo kadar ne kadar kilo verirseniz ideal kilonuza ulaşabilirsiniz sorusu da çok önemlidir.  Bu yüzden vücut kitle indeksinize bakarak ideal kilonuzu ve kaç kilo vermeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Kişi kilolu olup olmadığına ya da ne kadar vermesi gerektiğine vücut kitle indeksine bakarak  (VKİ) bakarak daha doğru bir şekilde karar verebilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği bu yöntemde kişinin kilosunun boyunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle bulunur. Örneğin 59 kg 160 cm olan bir kişinin VKİ= 59/1.60*1.60 şeklinde hesaplanabilmektedir.

Ortaya çıkan oranlar sonucunda;

18, 5 kg/m.’nin altında olanlar: Zayıf

18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal

25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Şişman

30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez

40 kg/m.’nin üzerinde olanlar: İleri derecede obez (morbid obez), olarak kabul edilmektedir.

Bu oranlar dikkate alındığında kişi kendi idealinin de ne olduğunu görebilmektedir.

Bir ayda ne kadar kilo verebilirsiniz sorusuna Amerikan Diyet Akademisi; sağlıklı bir kişinin aylık vermesi gereken kilo miktarını ağırlığının ortalama %’5’ olarak cevaplamıştır. Yani kişinin 1 ayda yaklaşık 3,5 kg vermesi anlamına gelmektedir. Bu da haftada yaklaşık 900 gr demektir. Bunun çok üzerinde sağlıksız ani kilo kayıpları olduğu zaman sağlık açısından risk oluşturabilmektedir.

Obezite hastalarında ise durum daha farklıdır. Özellikle obezite cerrahisi uygulanan bir hasta ilk ay hasta ortama 15-20 kg verebilir. Çünkü bu hastaların yağ oranı normal ya da hafif şişman kişilere göre çok daha fazladır. Uzman kontrolünde özel diyet ile takibi yapılarak kişinin sağlık açısından hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamak amaçlanmaktadır. İleriki aylarda kişinin ideal kilosuna yaklaştıkça bu miktarda giderek azalmaktadır.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]