Bel ölçüsü nasıl alınır sorusu hakkında blog içeriği oluşturduk. Özellikle obezite hastalarının ve kilo sorunu olan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Ancak ideal kilo içerisinde olanlar bile göbek kısmında yağlanma yaşayabilmektedir. Bu sorun elbette çözülebilen bir durum. Spor ve egzersizler ile göbek yağlarından kurtulabilmek mümkün olabiliyor. Vücut kitle indeksim normal olmasına rağmen karın kısmı yağlı ise farklı hastalıkların oluşumu gözlenebilmektedir. Bu noktada ise santral obezite dediğimiz durum incelenmelidir.

Santral Obezite; abdominal obezite, erkeklerde olmaktadır, elma tipi denilmektedir. Bel çevresi bu durumda yağlıdır. Gözle görülecek kadar belirgin diyebiliriz. Kadınlarda ise armut tipi şişmanlık oluşmaktadır. Kalça ve basenler de yağlanma, orantısızlık meydana gelmektedir.

Bel ölçüsü nasıl alınır

Doğru ve hatasız olarak ölçmek için ilk olarak yapmanız gereken dik durmaktır. Sonrasında bel ölçüsü nasıl alınır sorgusunda olan belirttiğimiz maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Dizlerinizi birbirine yaklaştırın
  • Ayaklarınızı çok açmadan hafifçe ayrı tutun
  • Düzgün, dik ve kendinizi tamamen bırakmadan durun

Bu adımlara uyduğunuz zaman göbek çevresi ölçümü kolayca yapılır. Bel çevresi ölçüsü alırken dikkat etmeniz gerekenler genel olarak bu kadar. Basenler geniş yapıda olduğu için en uç noktadan alınması gerekmektedir. Eğer kendiniz ölçüm yapıyorsanız daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. Çünkü ufak sapmalar bile ölçüde büyük değişikliklere sebep vermektedir. Göbek deliğinizin tam hizasına denk getirdikten sonra metre ile ölçebilirsiniz. İdeal olarak bel ölçüsü almak, göbek deliğinizin hemen alt kısmından yapılmaktadır. Tam tur şeklinde metreyi, ölçüm aletini gezdirip başladığınız noktaya getirmelisiniz. Mezura ile yapıyorsanız kolayca bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yanınızda biri varsa bel kısmından, sırt bölümünden bakarak orantılı şekilde ölçüm yapıldığına emin olabilirsiniz. İlgili işlemi bir kaç kez yapmanız daha doğru sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bel ölçüsü kaç olmalı

Erkeklerde 90 cm, kadınlarda 80 cm altında olmalıdır. Bu değerlerden daha yukarda ise hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, hiperlipidemi hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlanır. Bu sebeple ideal kilonuzu korumanız, beslenmenize dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Bel kalça oranı nedir

Bel ölçüsü belin en ince yerinden, kalça ölçüsü ise kalçanın en geniş yerinden alınmalıdır.

Her iki değer cm cinsinden ölçülmektedir. Bel / kalça oranından çıkan sonuç erkeklerde 1.0, kadınlarda 0.8’den fazla olmamalıdır.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]