Bariatrik cerrahi son yıllarda dünya genelinde aratarak devam eden obezite hastalığının tedavisinde kullanılan en etkili ve kalıcı yöntemlerden biridir. Obezite cerrahisi olarak da bilinen bariatrik cerrahi, kişinin kilo vermesini sağlarken obezitenin sebep olduğu yandaş hastalıkların da tedavisine yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte obeziteye bağlı hastalıkların oluşma riskini de azaltabilmektedir. Bu hastalıklardan birisi de cilt kanseri yani melanomdur. Bariatrik cerrahi melanom riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve bu yapılan çalışmalarla da desteklenmiştir. Hastalığın tedavisine nasıl yardımcı olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle melanomun ne olduğunun daha iyi anlaşılması gerekmektedir.

İşte melanom hakkında bilinmesi gerekenler:

Melanom  Nedir?

Melanom bir cilt kanseri türüdür. Cildimize rengini veren melanin pigmentelerini üreten hücrelerde (melanosit) ortaya çıkan bir kanser türü olan melanom göz, ince bağırsak gibi organlarda da nadiren görülebilmektedir.

Derimiz vücudumuzdaki en büyük organımızdır. Tüm vücudumuzu bir kalkan gibi kaplayan derimizde iki önemli tabaka bulunmaktadır. Epidermis ve dermis olarak adlandırılan bu iki tabakanın farklı görevleri bulunmaktadır.

Epidermis:

Derinin üst tabakasında yer alan ve vücudu dış etkenlerden koruyan kısımdır. Epidermis kısmı vücudun su, elektrolit ve ısı kaybını önler. Mikrop, virüs, bakteri vb zararlı canlıların girişini engeller.

Dermis:

Epidermisin alt kısmında yer alır. Damarlar, sinirler, lenfatik yapılar, tırnak, yağ ve ter bezleri bu tabaka içerisinde yer alır. Epidermise kıyasla daha az hücre daha fazla lif içerir.

Melanositler:

Epidermis ve dermisin birleştiği yerde keratinositler arasında yer almaktadır. Tüm epidermis tabakaya yayılmışlardır. Ürettikleri melanin pigmentini bu hücrelere taşırlar. Melanin özellikle güneşe karşı hücre kromozomlarını korunmaktadır.

Melanom Sebepleri Nelerdir?

Cilt hücreleri kendilerini sürekli yeniler ve eski hücreleri deri yüzeyine iter. Hücreler ömrünü tamamladığında dökülür ve yerine yenileri gelir. Bu şekilde döngü devam eder. Ancak eğer cilt hücrelerinin DNA’sında hasar meydana gelirse hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlayabilir. Bu durumda da melanom denilen kanser türü ortaya çıkabilir.

Melanomun kesin bir nedeni olmamakla birlikte genetik, çevre, güneş ışınları, solaryum gibi UV ışınlarına maruz kalma gibi durumlarda hastalığa yakalanma oranını artırmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda cilt kanseri ile obezite arasında ilişki olduğu ve obezitenin melanom oluşumunda risk oranını artırdığı gözlemlenmiştir.

Melanom Belirtileri Nelerdir?

Melonum cilt üzerindeki bir ben ya da normal cilt yüzeyinde oluşabilmektedir. Ancak bu her bende melanom oluştuğu anlamına gelmez. Bunu ayırt edebilmek için bendeki belirtilere dikkat etmek gerekir.

Bunlar;

  • Simetrik şekilde olmaması,
  • Pürüzlü, düzensiz ve girintili çıkıntılı olması,
  • Birden fazla renk ve renk tonunun olması,
  • Çapının ortalama 5 mm’den fazla olması,
  • Zamanla renginde ve şeklinde değişiklik olması durumunda melanom düşünülebilmektedir.

Bu belirtilerle birlikte skuamöz hücreli karsinom türü cilt kanserinde soyulma, sızıntı, kanama, yara,  şişlik gibi belirtiler de dikkate alınmalıdır. Ayrıca ciltte birdenbire ortaya çıkan benlerin de takibi yapılmalıdır. Eğer herhangi anormal bir durum ile karşılaşılırsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına gidilmelidir.

Melanom Tanısı Nasıl Konulur?

Hasta şikâyet ile gittiğinde öncelikle ben, dermatoskopi yöntemiyle incelenmektedir. Bu yöntemle ben 20-30 kata kadar büyütülerek incelenir. İnceleme sonucuna göre cerrahi işlemle çıkarılan dokuya biyopsi yapılarak kesin tanı konulabilmektedir.

Obezite ve Melanom

Obezite beraberinde birçok yandaş hastalığı getirirken pankreas, meme kanseri gibi ondan fazla birçok kanser türüne de zemin hazırlayabilmektedir. Özellikle obeziteye sebep olan gene sahip olan kişilerde cilt kanseri çeşitleri içerisinde en tehlikeli ve öldürücü olanı malign melanom riskinin de yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Birçok bilimsel kurum ve kuruluşun araştırmaları ile elde edilen bu sonuçlarda obezitenin tedavisi ile birlikte malign melanom riskinin de düştüğü görülmüştür.

 

Bariatrik Cerrahi ve Melanom

Obezitenin tedavisinde en etkili ve kalıcı sonuçlar elde edilen bariatrik cerrahi hastanın kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kilo verebilmesini sağlamaktadır. Bariatrik cerrahi ile hasta fazla kilolarından kurtulurken yandaş hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte obeziteye bağlı hastalıkların oluşmasını önleyebilmektedir. Bunlardan biri de malign melanomdur.

Obezite ve melanom arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmada obez kişiler iki grup olarak incelenmişlerdir. İsveç’te gerçekleştirilen bu çalışmada birinci grup obez  olup bariatrik cerrahi ile tedavi olanlar ikinci grup ise obez olup herhangi bir tedavi uygulanmayanlardan oluşmuştur. 18 yıl süren gözlemler sonucunda bariatrik cerrahi ile kilo veren kişilerin melanom olma oranının tedavi olmayanlara göre oldukça düşük olduğu ortaya çıkmıştır. İngiltere, Amerika gibi ülkelerde de yapılan benzer çalışmalardan elde edilen sonuçlar bariatrik cerrahi melanom riskini azaltmaya yardımcı olabilir düşüncesini doğrulanmaktadır.

Tufan Ergenç Obezite Kliniğinde obezite tedavisinde son yıllarda en çok tercih edilen bariatrik cerrahi yöntemlerden biri olan tüp mide ameliyatı uygulanmaktadır. Kişiler operasyon ile fazla kilolarından kurtulurken yandaş hastalıkların tedavilerine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca tedavi süreciyle birlikte melanom dâhil olmak üzere birçok kanser türünün riskini de en aza indirmektedir. Op. Dr. Tufan Ergenç ve ekibi obezite hastalarını tüp mide ameliyatı uygulaması ile güvenli bir şekilde sağlıklarına kavuşturmaktadırlar.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]