Obezite, beraberinde getirdiği yandaş hastalıklar ile yaşamsal riskler oluşturmaktadır. Tüp mide ameliyatı son yıllarda obezite hastalarının tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak tedavide, astım tansiyon gibi hastalıklar tüp mide ameliyatına engel olur mu sorusu özellikle yandaş hastalıkları olanların sıkça sorduğu sorulardan birdir.

Astım tansiyon gibi hastalıklar tüp mide ameliyatına engel olur mu sorusuna cevap olarak; tam tersi tüp mide ameliyatı ile bu tür hastalıklar tedavi edilebilmektedir. Çünkü obezite bu hastalıkların semptomlarının ağırlaşmasına neden olabilmektedir.

Obezite Nedir?

Vücudumuz fonksiyonlarını yerine getirebilmek için enerjiye(kalori) ihtiyaç duyar. Bu kalori dışarıdan besinler yoluyla alınır. Ancak eğer ihtiyaç olunandan fazla kalori alımı olursa vücut bunu yağ olarak depolamaya başlar. Depolanan yağ miktarı belirli bir oranı geçtiğinde kişide aşırı kilo problemi olan obezite hastalığı ortaya çıkar. Bu oran genel olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği Vücut Kitle İndeksi ile belirlenebilmektedir. Kişinin kilosunun kg cinsinden boyunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle bulunur. Eğer çıkan sonuç 30 ve üzeri ise kişi aşırı kilolu (obez) olarak kabul edilir. VKİ 40 ve üzeri olanlar süper obez (morbid obez) olarak kabul edilir.

Sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı, bazı hastalıklar vb. obeziteye neden olan etkenlerin başında gelir. Ancak obezite sadece aşırı kilo problemi değildir. Aşırı kiloya bağlı olarak vücudun sistemlerinde bozulmalar meydana gelerek çeşitli yandaş hastalıklara neden olan bir hastalıktır.

Obezitenin neden olduğu başlıca hastalıklar:

 • Tip 2 diyabet,
 • Kalpdamar hastalıkları,
 • Bazı kanser türleri,
 • İnme, felç riskinin yüksek olması,
 • Polikistik over sendromu,
 • Metabolik sendrom,
 • Uyku apnesi
 • Yüksek tansiyon gibi tansiyon problemleri,
 • Astım ve çeşitli solunum problemleri gibi ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Bununla birlikte yapılan birçok çalışmada obezitenin kişinin yaşam süresini kısalttığı ve erken ölümlere neden olabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

Mide küçültme ameliyatında obez hastasının midesinin büyük bir kısmının alınarak daha az gıda tüketimini ve buna bağlı olarak zayıflamasını amaçlamaktadır. Kişinin midesinin ortalama %75 ila 80’lik bir kısmı cerrahi işlem ile kesilip çıkarılır. Çıkarılan bu kısımda iştah hormonun salgılandığı fundus da bulunmaktadır. Mide hacmi küçülen ve iştah hormonu salgılanan kısmı çıkarılan hasta; beslenme esnasında daha az gıda tüketebilir ve daha hızlı  tokluk hissi yaşar. Buna bağlı olarak da daha kısa sürede ve etkili bir şekilde kilo verebilir.

Tüp mide ameliyatı laparoskopik (kapalı) bir operasyon olup iyileşme süreci de hızlıdır. Birçok ameliyata göre çok daha kolay ve düşük risk grubundadır. Bununla birlikte başarılı sonuçların da alınabilmesi bu yöntemi en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline getirmektedir.

 

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Mide küçültme ameliyatı her aşırı kilolu insana yapılamaz. Bunun için belirli şartlar aranmaktadır.

Tüp mide ameliyatı olmak için gereken koşullar şunlardır:

 • VKİ 40 ve üzeri veya VKİ 35 ve üzeri ve yandaş hastalıkların olması,
 • Alkol, madde gibi bağımlılıkların olmaması,
 • 18-65 yaş aralığında olması (Bu yaş aralığı değişebilmektedir.),
 • Ameliyat sonrası süreci kaldırabilecek psikolojiye sahip olması,
 • Hormonal bir rahatsızlığının olmaması,
 • Geniş mide fıtığı, ülser gibi hastalıkların olmaması ya da tedavi edilmesi gerekir.

Bununla birlikte ameliyat öncesi doktor çeşitli testler yaparak tüm sonuçlar doğrultusunda hastanın ameliyat kararını verir.

 

Astım Tansiyon Gibi Hastalıklar Tüp Mide Ameliyatına Engel Olur Mu?

Yukarıda da belirtildiği gibi genel olarak  obezite bu hastalıklara neden olan ya da tetikleyen, ağırlaştıran bir hastalıktır. Bu nedenle tüp mide ameliyatı ile bu hastalıklar tedavi edilebilmektedir. Hasta kilo vermeye başladıkça vücuttaki sistemler de düzenli ve doğru çalışmaya başlayacaktır. Obeziteye bağlı ortaya çıkan ya da obeiztenin tetiklediği hastalıklarda iyileşme ve semptomlarında azalma görülebilmektedir. Bu nedenle astım, tansiyon gibi hastalıkların da tedavisine yardımcı olabilmekte ve semptomlarını hafifletebilmektedir.

Tufan Ergenç Obezite Kliniğinde tüp mide ameliyatı ile obezite hastalarının sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Dr. Tufan Ergenç başarılı birçok mide küçültme ameliyatı ile obezite hastalarının sağlıklarına kavuşmalarını sağlamıştır. Ekibi ile birlikte tüm süreçlerde hastaların yanında ve destek olmaktadır.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]